Ç'O - Sanal Sınıf APK

Version 1.2.2 - com.yivayazilim.sanalsinif
Last updated: 2020-05-22
yivayazilim,sanalsinif,education,sanal,sınıf

Classroom Management for Teachers, All Lessons for Students Lectures

Ç'O - Sanal Sınıf apk

APP Information

Download Version 1.2.2 (10202)
Apk Size10.35 MB
App DeveloperSalih Kızıltaş
Malware CheckTRUSTED
Install on Android4.4.x and up
App Packagecom.yivayazilim.sanalsinif.apk
MD56c78038bbbd6d5fa14ec8d90d8b24d83
Rate5
Website https://www.sanalsiniflar.com

Download Ç'O - Sanal Sınıf 1.2.2 APK

App Description

Ç'O - Sanal Sınıf is yivayazilim,sanalsinif,education,sanal,sınıf, content rating is Everyone (PEGI-3). This app is rated 5 by 1 users who are using this app. To know more about the company/developer, visit Salih Kızıltaş website who developed it. com.yivayazilim.sanalsinif.apk apps can be downloaded and installed on Android 4.4.x and higher Android devices. The Latest Version of 1.2.2 Available for download. Download the app using your favorite browser and click Install to install the application. Please note that we provide both basic and pure APK files and faster download speeds than APK Mirror. This app APK has been downloaded 0+ times on store. You can also download com.yivayazilim.sanalsinif APK and run it with the popular Android Emulators.

Ç'O - SANAL SINIF

Online ders anlatımları özelliği ile en seçkin öğretmenlerin kaleminden dersler izle ve onları tanıma fırsatı yakala.
Tüm sınıflara, tüm derslere ve konulara en hızlı şekilde ulaş öğren.

TARAYICI özelliği sayesinde;
Telefonunuzdan fotoğrafını çektiğiniz bir soruyu,
Yahut öğrencinizin defterini,
Ya da yazarak zaman kaybedeceğiniz herhangi bir yazıyı
Anında Akıllı Tahtanızdan görüntüleyebilir ve üzerinde istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Uygulama hem Mobil hem Akıllı Tahta üzerinden kullanılabilir ve birbirine entegre özelliktedir. Her iki şekilde kullanım özelliğine sahipsiniz.

Sadece öğrenciye ve bir beceriye tıkladığınızda yani toplamda sadece 2 tıkla neler olacağına birlikte bakalım.

-Beceri ve puanı velisine uygulama tarafından etkileyici bir bildirim videosuna dönüştürülerek iletilir.

-Öğrenci beceri ve puanı sınıfınızın zaman akışı sayfasında paylaşılır.

-Eğer öğrencinize haftalık ve aylık hedefler belirlediyseniz bireysel hedef grafiğine işlenir.

-Günün, Haftanın, Ayın ve Donemin Örnek Öğrencisi raporlarına puanları işlenir, öğrenci ve davranış puanları sıralanır.

-Günün, Haftanın ve Ayın Azimli Öğrencisi raporlarına işlenir. Azimli öğrenciler önceki gün, hafta ve aya göre sıralamalarını en fazla yükselten öğrencileri belirleyerek öğrencinin çabasını ne kadar yükselttiğini bize gösterir.

-Seçilen Haftanın ve Ayın öğrencileri velilere ve öğretmenlere uygulama tarafından otomatik bir bildirim videosuna dönüştürülerek iletilir.

Kullanımı gerçekçi ve keyifli hale getirecek bir sınıf tasarımının yanında öğretmenin kendi önem kriterine göre düzenleyebileceği onlarca beceri simgelerinden birini seçip beceri adını yazabilir ve becerilerinizi sizin önem kriterinize göre 1'den 5'e kadar puanlayabilirsiniz.
Geliştirmeli beceri kategorisindeki 0 puanı da öğrenciye ve velisine uyarı anlamında kullanabilirsiniz, puanlamaya etkisi olmasa da velisine bildirim olarak gidecektir.

ZAMAN AKIŞI :

Velilerle mesaj ve fotoğraf paylaşabilir, bu sayede bu iletiler velilerinize bildirim olarak giderken sınıfınızın zaman akışı sayfasına kaydedilir.
Bu sayfada öğrencilerinize verdiğiniz beceri puanları da uygulama tarafından otomatik olarak paylaşılır.

RAPORLAR :

Günün Haftanın, Ayın ve Donemin Örnek Öğrencileri şeklinde toplam puan sıralamalarını siz ve velileriniz görebilirken öğrenci isimlerine tıkladığınızda öğrenci davranış becerilerinin detaylarına ve Hedef Modülü Grafiklerine ulaşabilirsiniz.

Haftanın ve Ayın Öğrencisi seçilen tüm öğrenciler kaydedilir ve öğretmen tarafından görüntülenebilir. 

Günün, Haftanın ve Ayın Azimli Öğrencilerinde ise bir önceki gün, hafta ve aya göre başarı sıralarındaki değişkenlikleri görüntüleyebilirsiniz.
Bu sayede öğrencimiz önceki gün, hafta, ay alt sıralarda yer alsa bile bizler onun davranış anlamında ÇABASINI ölçebileceğiz. Böylece öğrenci motivasyonunu kaybetmeyecek sıralamasını arttırdığında dahi Azimli öğrencilerde üst sıralarda yer alabilecektir.

Bireysel haftalık ve aylık hedef belirlemede ise her öğrencinin başarı duygusunu tatması için birebir davranış kazandırmaya yönelik o öğrenciye özel hedefler belirleyebilir sonuçlarını grafik halinde öğretmeni ve velisi olarak görebilirsiniz.

Öğretmen ekle seçeneğiyle bir sınıfa giren birçok branş öğretmeniyle birlikte sınıfınızı yönetebilir ve istediğiniz kadar sınıf oluşturabilirsiniz.

YOKLAMA :

Çok pratik şekilde yoklama alabilirsiniz. O gün gelmeyenler uygulama tarafından kaydedilir. Aynı zamanda öğrencisinin okulda olmadığına dair veliye bir bildirim videosu gitmektedir. 

FORUM :

Bu bölümde binlerce öğretmen ve veliyle bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Hem sizin hem velileriniz için faydalı bir bölüm olarak hizmetinizdedir. 

Okul Sayfam seçeneği ile okulunuzun sosyal medya adreslerini velilerinize sunabilir, okulunuz tarafından yapılan duyurulara hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Rehberlik kategorisi velilerimizi yönlendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamındadır.
Ç'O - VIRTUAL CLASS

With the online lectures feature, watch the lessons from the most distinguished teachers and have the opportunity to get to know them.
Get the fastest access to all classes, all lessons and topics.

Thanks to the SCANNER feature;
A question you photographed on your phone,
Or your student's notebook,
Or any article you will waste time typing
You can instantly view it from your Smart Board and take any action you want on it.

The application can be used on both Mobile and Smart Boards and is integrated with each other. You have the ability to use both ways.

Let's just look at what happens when you click on a student and a skill, that is, just 2 clicks in total.

-The skill and score are transmitted to the parent by the app, converted into an impressive notification video.

-Student skills and score are shared on the timeline page of your class.

-If you have set weekly and monthly goals for your student, it is entered into the individual target chart.

- Scores are recorded in the Sample Student reports of the Day, Week, Month and Term, and student and behavior scores are ranked.

-Decided Student of the Day, Week, and Month reports. Determined students determine the students who increased their rankings according to the previous day, week and month, and show us how much the student increased their efforts.

-The students of the Week and Month selected are transformed into an automatic notification video by the application to parents and teachers.

In addition to a class design that will make use realistic and enjoyable, you can select one of the dozens of skill icons that the teacher can arrange according to their importance criteria and write the skill name and score your skills from 1 to 5 according to your importance criteria.
You can also use the score of 0 in the Improved Skill category as a warning to the student and their parents.

TIME LINE :

You can share messages and photos with parents, so these messages are recorded on your class's timeline page as they go to your parents.
The skill points you give to your students on this page are also shared automatically by the application.

REPORTS :

While you and your parents can see the total score rankings in the form of Sample Students of the Week, Month and Term of the Day, you can reach the details of the student behavior skills and the Target Module Graphics when you click on the student names.

All students selected as Student of the Week and Month are registered and can be viewed by the teacher.

In the Students of Perseverance of the Day, Week and Month, you can view the variations in the success order according to the previous day, week and month.
In this way, even if our student is in the lower ranks in the previous day, week and month, we will be able to measure his  her effort in terms of behavior. Thus, even if the student does not lose his motivation and increases his ranking, he will be able to take the top places among the students who are determined.

In determining the individual weekly and monthly goals, you can set specific goals for each student in order to gain one-to-one behavior for each student to experience the sense of success.

You can manage your class and create as many classes as you want, with many branch teachers entering a class with the option to add a teacher.

INSPECTION:

You can get polling in a very practical way. Those who do not arrive that day are recorded by the application. At the same time, a notification video is sent to the parents that their student is not at school.

FORUM:

In this section, you can exchange information with thousands of teachers and parents. It is at your service as a useful department for both you and your parents.

With the My School Page option, you can present your school's social media addresses to your parents and enable them to quickly access the announcements made by your school.

The guidance category is within the scope of guiding and raising awareness of our parents. 

App ChangeLog

  • Yeni versiyonumuz ile;
  • - Öğretmenlere ödev verme fonksiyonu eklendi. Seçeceğiniz sınıfınıza herhangi bir dersin ders anlatım konu videosunu ödev olarak verebileceksiniz.
  • - Haftanın/Ayın/Dönemin ders izleyenleri raporları eklendi. Velilerimiz videoyu açmadan önce öğrencisini seçerek ders izleme süresinin kaydedilmesini sağlayacak.
  • - Beyaz ekran sorunu giderildi.
  • - Zaman akışı sayfasında performans iyileştirmesi yapıldı.
  • - Bildirim sorunu giderildi.

App Screens

Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 1Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 2Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 3Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 4Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 5Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 6Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 7Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 8Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 9Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 10Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 11Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 12Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 13Ç'O - Sanal Sınıf App Screen 14

Permissions

requires following permissions on your android device.

android.permission.ACCESS_NETWORK_STATE
android.permission.INTERNET
android.permission.READ_APP_BADGE
android.permission.RECEIVE_BOOT_COMPLETED
android.permission.VIBRATE
android.permission.WAKE_LOCK
android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE
com.amazon.device.messaging.permission.RECEIVE
com.anddoes.launcher.permission.UPDATE_COUNT
com.google.android.c2dm.permission.RECEIVE
com.htc.launcher.permission.READ_SETTINGS
com.htc.launcher.permission.UPDATE_SHORTCUT
com.huawei.android.launcher.permission.CHANGE_BADGE
com.huawei.android.launcher.permission.READ_SETTINGS
com.huawei.android.launcher.permission.WRITE_SETTINGS
com.majeur.launcher.permission.UPDATE_BADGE
com.oppo.launcher.permission.READ_SETTINGS
com.oppo.launcher.permission.WRITE_SETTINGS
com.sec.android.provider.badge.permission.READ
com.sec.android.provider.badge.permission.WRITE
com.sonyericsson.home.permission.BROADCAST_BADGE
com.sonymobile.home.permission.PROVIDER_INSERT_BADGE
com.yivayazilim.sanalsinif.permission.C2D_MESSAGE
com.yivayazilim.sanalsinif.permission.RECEIVE_ADM_MESSAGE
me.everything.badger.permission.BADGE_COUNT_READ
me.everything.badger.permission.BADGE_COUNT_WRITE
android.hardware.faketouch
view network connections
Allows the app to view information about network connections such as which networks exist and are connected.

full network access
Allows the app to create network sockets and use custom network protocols. The browser and other applications provide means to send data to the internet, so this permission is not required to send data to the internet.

run at startup
Allows the app to have itself started as soon as the system has finished booting. This can make it take longer to start the phone and allow the app to slow down the overall phone by always running.

control vibration
Allows the app to control the vibrator.

prevent phone from sleeping
Allows the app to prevent the phone from going to sleep.

modify or delete the contents of your SD card
Allows the app to write to the SD card.

receive data from Internet
Allows apps to accept cloud to device messages sent by the app's service. Using this service will incur data usage. Malicious apps could cause excess data usage.

Older Versions

More Android Apps to Consider