Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) APK

Version 1.1.1 - tr.com.siyerus_sahabe.app
Last updated: Mon, 26 Aug 2019 19:35:43 UTC
siyerus_sahabe,books,reference,siyerü's-sahâbe

1001 Companions where you can find an application with the identity life.

Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) apk

APP Information

Download Version 1.1.1 (3)
Apk Size11.31 MB
App DeveloperSiyerü's-Sahâbe
Malware CheckTRUSTED
Install on Android4.1.x and up
App Packagetr.com.siyerus_sahabe.app.apk
MD5fa55b8cf60728f1a551a554ecf1536e9
Rate5
Website http://www.sahabe.com.tr/

Download Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) 1.1.1 APK

App Description

Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) is siyerus_sahabe,books,reference,siyerü's-sahâbe, content rating is Everyone (PEGI-3). This app is rated 5 by 1 users who are using this app. To know more about the company/developer, visit Siyerü's-Sahâbe website who developed it. tr.com.siyerus_sahabe.app.apk apps can be downloaded and installed on Android 4.1.x and higher Android devices. The Latest Version of 1.1.1 Available for download. Download the app using your favorite browser and click Install to install the application. Please note that we provide both basic and pure APK files and faster download speeds than APK Mirror. This app APK has been downloaded 31+ times on store. You can also download tr.com.siyerus_sahabe.app APK and run it with the popular Android Emulators.

Biz, bu proje ile onları güzelleştirmedik. Onlarla bu projeyi güzelleştirdik. İşte, gökteki yıldızlar misali gibi olan Sahâbeleri anlatmaya çalıştığımız bu proje, eğer, güzel olmuşsa, bu güzellik elbetteki en başta güzeller güzeli olan sevgili Peygamberimiz, ve O’nun Aziz Sahâbileridir. Böylesine çaplı bir projenin meydana gelebilmesi için, yaptığımız 20 yıllık uzun çalışmamızı, şöyle özetleyebiliriz:

Herhangi bir Sahâbe’yi anlatmaya başlarken ilk önce, doğru ve çok kolay anlaşılsın diye o sahabe hakkında elde edebildiğimiz bilgilerden yola çıkarak, bir sayfalık bir kimlik çıkardık. O sahabe hakkında, kimlikteki bilgi yerini doldurulacak bilgi varsa o bilgileri özet yazdık. Şayet bilgi yoksa, oraya; Bilgi yok dedik. O bilgi ihtilaflı ise; İhtilaflıdır dedik. Bu kimlikte gördüğümüz luzum üzerine şuna dikkat ettik: Adı geçen sahabenin türkçe söyleniminde ismin manasını değiştiren telafuz hataları oluşmasın diye o sahabenin isminin altına arabça harflerle ismini yazdık.

Daha sonra; O Sahabe hakkında elimizde var olan doğru bilgiler ışığında hayatını anlatmaya doğumundan veya çocukluğundan başlayarak, daha sonra Müslüman oluşunu, evliliklerini, âile bireyleri hakkında doğru bilgileri aktarıb, ibretlerle dolu, örneklik arzeden ve bir o kadar da feyizli olan menkibelerini bir araya getirib siz kıymetli okurlarımıza sunmaya çalıştık.

Bu, çalışmalarımız, esnasında herşeyi bitirdik, veya birçok şeyler yaptık demek, asla istemiyoruz. Bu, zaten mümkün değildir. Ancak vus’atımız kadar gayret sarfetmeye çalıştık. Takriben onyedi yıl kadar süren titiz bir araştırma ve çalışmadan sonra, buna muvaffak olabildiysek, yüce Allâh’a, sonsuz Hamd ve Senâ ederiz.

Özellikle Türkiye’de Türkçe’ye tercüme edilmiş olan Sahabe-i kirâm’ın hayatlarını anlatan çok değerli müelliflerin, mütercimlerin eserlerinden azami derecede istifade etmeye çalıştık. Bununla istedik ki; değerli okuyucumuzun kolaylıkla ulaşabileceği kaynaklar olsun. Okuyucuya ulaşamadığı çok kaynak göstererek projenin hacmini arttırmak istemedik. Buna muvaffak olabildiysek, bu muvaffakiyetin tamamı, yüce Allâh’ın fadlı keremidir.

Siyerû’s Sahâbe'de kullanılan tüm içerik Ümmet-i Muhammed'indir. İstediğiniz yerde kullanabilirsiniz lakin ticari amaçla kullanılması yasaktır.

Siyerû’s-Sahâbe adlı 1001 Sahâbe’nin hayatlarını içeren bu güzel eseri Sahâbe-i Kirâm’ı seven tüm Müslüman kardeşlerimizin istifadelerine sunuyor, ve dualarını bekliyoruz.

Tüm noksanlık ve kusur nefsimizdendir. Başarı ise Allâh’dandır!
We have beautify them with this project. We complement this project with them. Here, we try to explain Companions are like the stars of heaven misali this project which, if it is nice, of course, first and foremost, these beautiful beauty nice that our beloved Prophet, and His Saints are the Companions. For a project of this scale to occur, we make our 20-year long study can be summarized as follows:

Any Companions of first begin to explain, and so easy that you understood correctly Based on the information we can get about the Companions, we've got a one-page identity. It's about the Companions, if the location information to be filled in the identity information that I've written summary information. If there is no knowledge, there; We said no information. That information is disputed; We also are in dispute. We have to note on my luz we see in this identity: Said companions alter the meaning of the name in Turkish söylenim spelling mistakes, does not occur because we wrote it under his name in Arabic letters the name of the Companions.

Later; He's starting from the birth to tell the life existing in the correct information light we have about Companions or childhood, then Muslims to occur, their marriages, accurate information about groups according to individuals aktarıb, filled with signs, exemplary exhibits and so prosperous that anecdote to meet getirib the first to offer our valuable readers We tried.

This is our work, we finished everything during, or many things we have to say, I never do not want. It is already impossible. But we tried our Vüs'at exert much effort. After meticulous research and studies that lasted until approximately seventeen years, if we can succeed in this, the supreme Allah, we praise and gratitude forever.

Especially in Turkey, which have been translated into Turkish-i-Sahaba describing the author of a valuable life Kiran, the maximum degree of interpreters have tried to exploit the works. However, we want that; Whether easily reach valuable resources of our readers. showing the reader can not reach many resources we want to increase the volume of the project. If we can succeed in this, all these successes, UmUdUr times fadla of Almighty God.

Siyerû Ummah of Muhammad's Companions Download all the content used in. You can use it wherever you want and yet commercial purposes is prohibited.

This beautiful piece of Companions-i-Kiram offers to lovers of all Muslims benefit from Siyerû's-including the lives of the Companions Companions in 1001, and we expect their prayers.

All deficiencies and defects it's our soul. Success is made of Allah!
 

App ChangeLog

 • Android 4 desteği eklendi ve bazı hatalar için çalışma yapıldı.

App Screens

Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) App Screen 1Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) App Screen 2Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) App Screen 3Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) App Screen 4Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) App Screen 5Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) App Screen 6Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) App Screen 7Siyerüs Sahabe (Sahabe Hayatları) App Screen 8

Apk scan results


Apk Scaned By TotalVirus Antivirus,tr.com.siyerus_sahabe.app.apk Was Pure And Safe.

Scan Stats:confirmed-timeout:0|failure:0|harmless:0|malicious:0|suspicious:0|timeout:0|type-unsupported:12|undetected:59|
Name:
SHA-1:f8a1bf173ddf06674616a25b259e6571b2a61cc8
SHA-256:39d94336ea053dc9893dc7616373643af88928ec475938c40d024b17c0700735
SSDEEP:196608:HDNsPXU7iktip++achQ34fczLqtTdLgX6YCBuucwbQl9oc4QG8IgR3RyR06oD:HDNsPXkyp1ac7cXHzabQl9MQGXgR3RIa
File type:Android
Magic:Zip archive data
File size:11855162
Uncompressed Size:15034471
Contained Files	:2174
Contained Files By Type:MF:1,RSA:1,SF:1,xml:1,

Older Versions

More Android Apps to Consider

Google Play Reviews

 1. Yaska Yazalog-avatar

  Yaska Yazalog

  best app to get info about the Companions of the Prophet pbuh

 2. Sobir Bobiev-avatar

  Sobir Bobiev

  Comprehensive

 3. -avatar

 4. -avatar

 5. -avatar

 6. -avatar

 7. -avatar

 8. -avatar

 9. -avatar

 10. -avatar