Sahabelerin Hayatı APK

Version 1.0 - com.ashab
Last updated: Fri, 03 Apr 2020 8:54:59 UTC
ashab,education,sahabelerin,hayatı:

APP Information

Download Version 1.0 (1)
Apk Size4.35 MB
App DeveloperAkademiSoft
Malware CheckTRUSTED
Install on Android2.3.x and up
App Packagecom.ashab.apk
MD5ea92e9654cfc84174cf894560f87d103
Rate5

Download Sahabelerin Hayatı 1.0 APK

App Description

Sahabelerin Hayatı is ashab,education,sahabelerin,hayatı, content rating is Everyone (PEGI-3). This app is rated 5 by 1 users who are using this app. To know more about the company/developer, visit AkademiSoft website who developed it. com.ashab.apk apps can be downloaded and installed on Android 2.3.x and higher Android devices. The Latest Version of 1.0 Available for download. Download the app using your favorite browser and click Install to install the application. Please note that we provide both basic and pure APK files and faster download speeds than APK Mirror. This app APK has been downloaded 64+ times on store. You can also download com.ashab APK and run it with the popular Android Emulators.

Program içerisinde Sahabe efendilerimizin (r.anhum) hayatı bulunmaktadır

//PROGRAMIN İÇİNDEKİLER//

Bilmemiz Gerekenler

Hulefâ-yı Râşidin 

Aşere-yi Mübeşşere

Erkek Sahabeler

Hanım Sahabeler

Rasûlullah (s.a.v)'in Hanımları

Rasûlullah'ın Kızları ve Torunları

Rasûlullah'ın Hala ve Teyzeleri

Giriş

Allah ve Rasûlüne Dâvet

Biat

Allah Yolunda Fedâkarlık

Hicret

Nusret

Cihad

Ashâbın Söz Birliği

Nefsâni Duygulardan Arınmaları

Ashâbın Ahlak ve Sîreti

Ashâbın Gayba îmânı

Sahabelerin Namazda Toplanmaları

Ashâbın İlme Rağbeti

Allah'ın Anılması

Sahabelerin Duaları

Ashâbın Hutbeleri

Sahabelerin Nasihatleri

Sahabelerin Gaybî Yardımlarla Desteklenmesi

Sahabelerin Gaybî Yardımların Sebepleri

Değerli kardeşlerim bu programı yapmaktaki gayem, başta rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem olmak üzere, -tavizsiz verdiği- tevhid mücadelesini, sahabelerin bu mücadeledeki fedâkarlığını, vatanlarından anadan, yârdan, serden vazgeçip, Allah rasûlune ettikleri biat yolunda verdikleri samimiyeti anlayıp idrak edip, bu samimiyeti ahir zamanda yaşamak...

Allah Rasulü’nün dostları olan sahabe nesli birkaç açıdan önem arzeder: 

1. Onlar Hz. Peygamber’e ve O’nun getirdiği Kur’an’a ilk inananlardır. 

2. Gerek vahiylerin, gerekse, Sünnet ve Hadislerin de ilk muhataplarıdır. 

3. Hz. Peygamber’i en yakından tanıma şeref ve bahtiyarlığına sahiptirler. 

4. Onlardan çoğu İslâm uğruna canlarını ve mallarını feda etmiş, bu yolda yurtlarını terkederek hicret etmiş, Allah’ın son dinini sonraki nesillere ulaştırma görevini başarıyla yerine getirmişlerdir. 

Aslında Kur’an-ı Kerim’de sahabe hakkında inmiş olan ayetler, sahabenin önemini ve konumunu hatırlatmaya yetecektir. 

Sahabeden söz eden bu ayetlerde, daha çok Hz. Peygamber’e iman, itaat ve ittiba etmeleri, onunla beraber olmaları, ona yardımcı ve destek olmaları önplana çıkmıştır: 

“Onlar ki yanlarındaki Tevrat ve İncil’de yazılı buldukları o Elçi’ye, o ümmi Peygamber’e uyarlar... O’na inanan, destekleyerek O’na saygı gösteren, O’na yardım eden ve O’nunla beraber indirilen nura uyanlar, işte kurtuluşa erenler bunlardır” (Araf,7/157). 

“Fakat Rasul ve O’nunla beraber inananlar, mallarıyla canlarıyla cihad ettiler. İşte bütün hayırlar onlarındır ve işte murada erenler onlardır” (Tevbe,9/ 88). 

“İman edenler, hicret edenler, Allah yolunda cihad edenler ve (Muhacirleri) barındırıp yardım edenler, işte hakkıyla mümin olanlar bunlardır. Bağışlanma ve hudutsuz rızık onlar içindir. Sonradan iman edenler, hicret edenler ve sizinle birlikte cihad edenler, işte bunlar da sizdendir...” (Enfal,8/74-5, 72). 

“Muhacirlerden ve Ensar’dan (İslam’a girmekte) ilk öne geçenler ile, bunlara güzelce tabi olanlar... Allah onlardan razı olmuştur, onlar da O’ndan razı olmuşlardır. (Allah) onlara altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte büyük kurtuluş budur” (Tevbe,9/100). 

Zikrettiğimiz bu ayetlerde açıkça görüldüğü gibi Yüce Allah, sahabeyi üstün ve faziletli kılan vasıflardan, yüksek erdemlerden bahsetmektedir. Onlara vadedilen güzellikler, yapılan müjdeler, Allah’ın hoşnutluğuna erişmiş olmaları, iman, ittiba, itaat, bey’at, hicret, cihad, infak, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma, mallarını ve canlarını Allah yolunda seve seve feda edebilme gibi tarihte eşine pek rastlanmayan yüce meziyetlerden kaynaklanmaktadır. 

“Şayet Rasûlullah (s.a.s.)’ın nübüvvetini isbat için hiçbir mucize olmasa, sadece O’nun ashabı bile (bunun isbatına) yeter”.(Karafî, el-Furûk,  Beyrut ts., IV, 170.)

Hz. Peygamber vefat ettiğinde, onu görmüş ve dinlemiş sahabe sayısı hakkında 114.000 veya 60.000 olduğu şeklinde rakamlar verilmektedir. Ancak, sahabe isimlerini veya biyografilerini veren kitaplarımıza baktığımız zaman, sahâbî olup olmadıkları tartışılanlar ve çocuklar da dahil olmak üzere az veya çok kendisinden bahsedilen sahabe sayısının birkaç bin civarında olduğu görülmektedir.

Ve'l hamdu lillahi rabbi'l alemîn 

App ChangeLog

App Screens

Sahabelerin Hayatı App Screen 1Sahabelerin Hayatı App Screen 2Sahabelerin Hayatı App Screen 3Sahabelerin Hayatı App Screen 4Sahabelerin Hayatı App Screen 5

Permissions

requires following permissions on your android device.

android.permission.ACCESS_NETWORK_STATE
android.permission.INTERNET
android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE
android.hardware.touchscreen
view network connections
Allows the app to view information about network connections such as which networks exist and are connected.

full network access
Allows the app to create network sockets and use custom network protocols. The browser and other applications provide means to send data to the internet, so this permission is not required to send data to the internet.

modify or delete the contents of your SD card
Allows the app to write to the SD card.

Older Versions

More Android Apps to Consider