Peri Masalları | Sesli Masal ve Çocuk Hikayeleri APK

Version 1.7 - oku.dinle.masal
Last updated: Thu, 03 Dec 2020 12:41:25 UTC
dinle,masal,education,peri,masalları,sesli,çocuk,hikayeleri

Peri Masalları | Sesli Masal ve Çocuk Hikayeleri apk

APP Information

Download Version 1.7 (8)
Apk Size6.16 MB
App DeveloperPeri Masalları: Çocuk Kitapları
Malware CheckUNKNOWN
Install on Android5.0 and up
App Packageoku.dinle.masal.apk
MD55bc273ec5cddcfeb048a743b6baba548
Rate5
Website http://perimasallari.com/

Download Peri Masalları | Sesli Masal ve Çocuk Hikayeleri 1.7 APK

App Description

Peri Masalları | Sesli Masal ve Çocuk Hikayeleri is dinle,masal,education,peri,masalları,sesli,çocuk,hikayeleri, content rating is Everyone (PEGI-3). This app is rated 5 by 1 users who are using this app. To know more about the company/developer, visit Peri Masalları: Çocuk Kitapları website who developed it. oku.dinle.masal.apk apps can be downloaded and installed on Android 5.0 and higher Android devices. The Latest Version of 1.7 Available for download. Download the app using your favorite browser and click Install to install the application. Please note that we provide both basic and pure APK files and faster download speeds than APK Mirror. This app APK has been downloaded 236+ times on store. You can also download oku.dinle.masal APK and run it with the popular Android Emulators.

"Peri Masalları" uygulaması ile çocuklar için en güzel masal, hikaye ve öyküleri bir araya getiriyor. Çocuklar için özel seslendirdiğimiz istediğiniz kadar masalı ücretsiz dinleyebilemin keyfini çıkartın...

"Peri Masalları" farklı kategorilerden onlarca masalı sunmaktadır. Çocuk kitapları, karikatürler ve edebiyatın birleştiği ve hayal gücünü beslediği bir dünyayı çocuklarınızla buluşturuyoruz. 

Masallar: 

Masal ve öykü, "Peri Masalları"de bulacağınız ana içeriklerdir. Tüm masalları özel olarak seslendiriyoruz ve masal oku seçeneğini kısa masallar için uyguluyoruz. Uzun masallar okunması zor olacağından yalnızca masal dinle seçeneği ile sizlerle buluşuyor. Tüm masallarımız Türkçe'dir. 

Türk masalları ve dünya masallarını bulabileceğiniz kategorilerde, en güzel masalları sizin için seçtiğimizi göreceksiniz. 3 yaş masallarından klasik masallara ve yeni masallara kadar geniş bir seçki sunuyoruz. Her çocuğun zevkinin farklı olduğunu biliyor ve her çocuğun en sevdiği masalı bulabilmesi için masallarımızı özenle seçiyoruz. Eğitici masallara öncelik veriyor, şiddet içeren masal bulundurmuyor ve geçen her cümleyi bilerek masallara yer veriyoruz. Çocuklar için uyku masalları, peri masalları ve kısa masallar bebekler için de harika bir eğlence ve eğitim kaynağı. 

Hikayeler: 

Uzun hikayelerle hayal dünyasının derinliklerine yolcuğa hazır olun! Komik hikayeler, ibretlik ve eğitici hikayeler ve uyku hikayelerini dilediğiniz gibi dinleyebilir ve okuyabilirsiniz. Bebekler için kısa hikayeleri tercih edebilirsiniz. 

Edebiyat: 

Masallar edebiyatımızın en eski ve en zengin kaynaklarından. Masalların dünyasını keşfe çıkınca çeşit çeşit hikaye karşımıza çıkıyor. Halk hikayeleri, deyimler ve hikayeler, manzum hikayeler, mitolojik hikayeler, ve fabl bizleri buluyor. Masal anlatacılığı geleneğini bugünlere taşıyarak bu mirası sizlerle buluşturmak için heyecanla çalışıyoruz! 

Çocuk: 

Çocukların yaratıcılığını geliştirmek için masallar yayınlıyoruz. Çocukların hayal dünyalarının gelişimi için çocuk masalları, çocuk hikayeleri eşsizdir. 

__

Kategoriler: 

- Keloğlan Masalları
- Nasreddin Hoca Fıkraları
- Dünya Klasikleri
- Andersen Masalları
- Ezop Masalları
- La Fontaine Masalları
- Grimm Kardeşler Masalları
- Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunları 

Masallardan Örnekler:

- Ağustos Böceği ile Karınca 
- Alaaddin ve Sihirli Lambası
- Binbir Gece Masalları
- Rapunzel
- Külkedisi Cinderella
- Çizmeli Kedi
- Pinokyo
- Çikin Ördek Yavrusu
- Keloğlan Maceraları
- Nasreddin Hoca Ya Tutarsa
- Bremen Mızıkacıları
- Güzel ve Çirkin
- Kibritçi Kız 
- Kurt ile Yedi Keçi Yavrusu
- Şehir Faresi ile Köy Faresi
- Parmak Çocuk 
- Keloğlan ve Cengiz Han 

ve çok daha fazlası... 

Tüm bu masalları istediğiniz zaman kolayca dinleyebilirsiniz. Tüm masallara ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. 

Masal dinlemeye hemen ücretsiz kayıt olarak başlayabilirsiniz. İnternetsiz giriş yapamayacaksınız. Lütfen internet bağlantınızın olduğundan emin olun. Uygulamayı her zaman kullanabilmeniz ve kolayca indirebilmeniz için masalları telefonunuzda yer kaplamayacak şekilde hazırladık. İstediğiniz zaman seçtiğiniz masalı dinleyebilir ve okuyabilirsiniz. 

Yaş kısıtlaması yoktur. Çocuklar için "Peri Masalları"nı öneriyoruz. Resimli masallar ile çocukların da kolayca uygulamayı kullanabilecek. 

Uygulama özelliklerine erişim için kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt ücretsizdir. E-posta adresi ve isim girerek kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Bu bilgiler asla 3. kişiler ile paylaşılmaz. Kayıt işlemini ebeveynlerin yapmasını öneriyoruz. Giriş yaptıktan sonra uygulamayı çocuklara verip rahatça kullanmalarını sağlayabilirsiniz.
With "Fairy Tales" application, it brings together the most beautiful fairy tales, stories and stories for children. Enjoy the ability to listen to as many tales as you want, which we have voiced specially for children ...

"Fairy Tales" offers dozens of fairy tales from different categories. We bring together a world where children's books, cartoons and literature combine and nurtures imagination.

Fairy Tales:

Fairy tales and stories are the main content you will find in "Fairy Tales". We sing all fairy tales privately and apply the read fairy tale option for short fairy tales. Since long fairy tales will be difficult to read, they only meet you with the option to listen to fairy tales. All of our fairy tales are in Turkish.

In categories where you can find Turkish tales and world tales, you will see that we have chosen the most beautiful tales for you. We offer a wide selection from 3 years old tales to classic tales and new tales. We know that every child's taste is different and we carefully select our tales so that every child can find their favorite tale. We give priority to educational fairy tales, do not contain violent tales, and know fairy tales, and include fairy tales. Sleeping tales, fairy tales and short tales for children are also a great source of entertainment and education for babies.

Stories:

Get ready to travel deep into the imagination with long stories! You can listen and read funny stories, exemplary and educational stories and sleep stories as you wish. You can choose short stories for babies.

Literature:

Fairy tales are one of the oldest and richest sources of our literature. When we discover the world of fairy tales, we come across a variety of stories. Folk tales, idioms and stories, verse stories, mythological stories, and fables find us. We are excited to bring this heritage to you by carrying the tradition of fairy tale telling to the present day!

Child:

We publish fairy tales to develop children's creativity. Children's fairy tales and children's stories are unique for the development of children's imagination.

__

Categories:

- Keloğlan tales
- Nasreddin Hodja Jokes
- World classics
- Andersen Tales
- Aesop's Tales
- La Fontaine Tales
- Brothers Grimm Tales
- Karagöz and Hacivat Shadow Games

Examples from Fairy Tales:

- Cicada and Ant
- Aladdin and Magic Lamp
- Thousand and One Nights
- Rapunzel
- Cinderella Cinderella
- Puss in Boots
- Pinocchio
- Çikin Duckling
- Keloğlan Adventures
- If Nasreddin Hoca Holds Up
- Bremen Town Musicians
- Beauty and the Beast
- The match Girl
- Seven Goats with Wolf
- Town Mouse and Village Mouse
- Finger Child
- Keloğlan and Cengiz Han

and much more ...

You can easily listen to all these tales at any time. You can access all fairy tales for free.

You can start listening to fairy tales immediately by registering for free. You will not be able to login without the Internet. Please make sure you have an internet connection. We have prepared fairy tales to take up space on your phone so that you can always use the application and download it easily. You can listen and read the tale of your choice at any time.

There are no age restrictions. We recommend "Fairy Tales" for children. Children can use the application easily with illustrated fairy tales.

You need to register to access the application features. Registration is free. You can complete your registration by entering an e-mail address and name. This information is never shared with third parties. We recommend parents to register. After logging in, you can give the application to the children and let them use it comfortably.
 

App ChangeLog

  • En güzel sesli masalları dinle

App Screens

Peri Masalları | Sesli Masal ve Çocuk Hikayeleri App Screen 1Peri Masalları | Sesli Masal ve Çocuk Hikayeleri App Screen 2Peri Masalları | Sesli Masal ve Çocuk Hikayeleri App Screen 3Peri Masalları | Sesli Masal ve Çocuk Hikayeleri App Screen 4Peri Masalları | Sesli Masal ve Çocuk Hikayeleri App Screen 5

Older Versions

More Android Apps to Consider